DZIEŃ ZIEMI

PODARUJMY SWEJ ZIEMI CHOCIAŻ JEDEN DZIEŃ!

Taki dzień nastąpił 20 kwietnia 2009 roku, kiedy to odbył się Szkolny Turniej Ekologiczny. Na początek uczniowie klas IV - VI zaprezentowali dla całej społeczności szkolnej krótką część artystyczną pod tytułem "Dzień z życia Kowalskich" czyli przeciętnej polskiej rodziny. Apel ukazywał zwykły dzień i zwykłe "grzechy" popełniane przeciw środowisku i samym sobie. Bezmyślność, wygodnictwo, czy brak dobrej woli? I jak niewiele trzeba, żeby to zmienić. Ta wspaniała inscenizacja pokazała, a właściwie piętnowała niewłaściwe nawyki ludzi powodujące zanieczyszczanie środowiska.

Cele uroczystości: propagowanie obchodów Dnia Ziemi, popularyzacja wiedzy przyrodniczo - ekologicznej, kształtowanie aktywnej postawy i kultury ekologicznej, pobudzanie wrażliwości na środowisko naturalne, kształcenie zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa, stwarzanie okazji do zdobywania wiedzy w formie zabawy.

Następnie został przeprowadzony turniej wiedzy ekologicznej, w którym rywalizowało pięć zespołów 3-osobowych - uczniów klas IV - VI. Turniej składał się z siedmiu konkurencji i obejmował następujące zagadnienia: formy i sposoby ochrony przyrody, źródła i skutki zanieczyszczeń środowiska, znaki ekologiczne, rozpoznawanie roślin i zwierząt (zagadki przyrodnicze, żywe okazy, ilustracje, opisy,nagrania dźwiękowe). Każda konkurencja oceniana była przez komisję i nagradzana punktami zgodnie z regulaminem turnieju. Dwa zwycięskie zespoły: zespół I w składzie: Izabela Bober (kl. VI), Magdalena Gulewska (kl. VI) i Daniel Zając (kl. V) oraz  zespół II w składzie: Sebastian Chruściński(kl. VI), Damian Palica (kl. VI) i Klaudia Zając (kl. VI) otrzymały nagrody rzeczowe, a także zakwalifikowały się do udziału w V Gminnym Turnieju Ekologicznym w Zespole Szkół w Białej. Pozostali uczestnicy turnieju otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

Inscenizację, dekoracje (hasła proekologiczne w oprawie plastycznej oraz mini przegląd roślin i zwierząt chronionych w Polsce) oraz materiały i pomoce do turnieju zostały przygotowane przez mgr Ewę Kondraszuk.