XXII RAJD PAMIĘCI HARCERZY RADZYŃSKICH IM. KAZIMIERZA ODRZYGÓŹDZIA

Wieloletnią tradycją są uroczystości patriotyczne w lesie sitnieńskim upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej na dzielnych, młodych obrońcach Rzeczypospolitej 5 lipca 1940 przez niemieckich okupantów.

W bieżącym roku, przy dawnej zbiorowej mogile, odbył się XXII Rajd Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa.

W bieżącym roku, przy dawnej zbiorowej mogile, odbył się XXII Rajd Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa.

W ramach tych obchodów 14 września 2023 roku została odprawiona Msza Święta w miejscu kaźni Harcmistrza Michała Lisowskiego i jego podkomendnych, 14 harcerzy hufca radzyńskiego. Ponieśli oni śmierć za służbę Bogu i Ojczyźnie dając świadectwo szczególnego umiłowania idei wolnej Polski.

W tej uroczystości nie mogło też zabraknąć przedstawicieli naszej szkolnej społeczności. Uczniowie z klas IV, VII i VIII wraz z nauczycielami Panem Zbigniewem Kanią, Panem Grzegorzem Karpińskim oraz Panią Anetą Sałagą udali się do Sitna gdzie w wygłoszonej homilii zapoznali się z historią tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu 83 lata temu.

Po Mszy Świętej odbyło się złożenie kwiatów przy pomniku, a następnie zgromadzeni wysłuchali przemówień okolicznościowych, w tym Pana Wiesława Mazurka Wójta Gminy Radzyń Podlaski.

Była to żywa i przejmująca lekcja historii i patriotyzmu, która z pewnością zapadła w pamięć wszystkich uczestników.

Autor: Grzegorz Karpiński