NARODOWE CZYTANIE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej.

We wtorek, 12 września, w naszej szkole,  podczas 12. odsłony akcji wspólnie odczytaliśmy utwór Elizy Orzeszkowej zatytułowany „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść tej polskiej pisarki. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Dzieło to przywołuje historię Rzeczypospolitej, folklor i szlacheckie obyczaje. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Akcja Narodowego Czytania pokazuje, jak wspólne czytanie książek łączy pokolenia. W naszej szkole zaprezentowali się zarówno uczniowie z klas II– VIII, jak również nauczyciele i rodzice. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Autor: mgr Anna Żurawska