Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

VI MIEJSKO - GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Czwartkowe (06. 06. 13.) popołudnie wypełniła w Szkole Podstawowej w Żabikowie uroczystość podsumowania VI Miejsko - Gminnego Konkursu Ortograficznego, a zatem...
...jedna impreza - cztery szóstki!
W tym roku konkurs miał swój antyczny koloryt, co znalazło wyraz zarówno w doborze opartych o mitologię tekstów dyktand, jak też w oprawie artystycznej podsumowania, które na sali gimnastycznej naszej Alma Mater zgromadziło rzeszę entuzjastów poprawnie pisanej polszczyzny.
Rozpoczęło je (to podsumowanie) pełne wrażeń i humoru przedstawienie studentów z Lublina, którzy w ramach dwuosobowej grupy rekonstrukcyjnej przybliżyli nam realia starożytnego Rzymu - z okresu romańskiej republiki oraz z czasów wielkomocarstwowego cesarstwa. Podziwialiśmy uzbrojenie i strój rzymskiego legionisty i patrycjusza, różne rodzaje broni. Niektórzy - jak Karolina Świder i Mateusz Izdebski - mogli nawet stanąć w szranki i stoczyć zwycięską (?) walkę z prawdziwym, choć zrekonstruowanym gladiatorem.
Patronat nad naszym konkursem przyjął i nagrody ufundował Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, którego z radością powitaliśmy po przerwie. Wraz z panią dyrektor Teresą Łukaszczuk wręczył on nagrody książkowe dwudziestu jeden spośród 54 uczestników finału. Zwycięzców było jednak wielu, bo w szkolnych eliminacjach konkursu uczestniczyli bez mała wszyscy uczniowie zgłoszonych z terenu miasta i gminy placówek. Właśnie tę możliwość skonfrontowania umiejętności ortograficznych Radzynia i okolic podkreślono jako atut odbytego współzawodnictwa.
Po trudach wędrówki drogami prowadzącymi do Rzymu - a jest ich sporo, po uhonorowaniu Mistrzów i Wicemistrzów Ortografii wszyscy skorzystali z obficie przez rodziców zastawionego stołu szwedzkiego, który z Rzymem mało miał wspólnego - no chyba, że wziąć pod uwagę pierwszy atak, który powstanie Spartakusa imitował znakomicie.
A gdzie te cztery szóstki? Już wyjaśniam: szósty konkurs, szósty miesiąc roku, szósty dzień miesiąca i ... szóstka za organizację, która należy się zwłaszcza naszej Szefowej, co podkreśliła na koniec pani Mariola Kubaczyńska z radzyńskiej Dwójki i co być może stanie się dobrym obyczajem podobnych wydarzeń.

PROTOKÓŁ VI MIEJSKO - GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
Dnia 29 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbył się VI Miejsko - Gminny Konkurs Ortograficzny. W konkursie wzięli udział uczniowie z 8 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Radzyń Podlaski.

W kategorii klas:
  • III wzięło udział 14 uczniów
  • IV wzięło udział 11 uczniów
  • V wzięło udział 15  uczniów
  • VI wzięło udział 14 uczniów

Jury w składzie:
Teresa Łukaszczuk - przewodnicząca
Anna Struczyk - sekretarz
Jolanta Grochowska - członek
Bożena Łobińska - członek
Anna Żurawska  - członek
Beata Spozowska - członek