Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia 2015 r. - w przeddzień majowych świąt - uroczyście uczciliśmy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"W NARODOWE ŚWIĘTO OJCZYZNA SIĘ DO NAS UŚMIECHA..."
...te słowa stały się tym razem motywem pogadanki historyczno-patriotycznej niżej podpisanego nauczyciela historii. Było jeszcze o oŚwieceniowych luminarzach postępu, twórcach majowej ustawy zasadniczej (Hugonie Kołłątaju, Stanisławie Staszicu, Ignacym Potockim, Stanisławie Małachowskim, etc.), było o potrzebie tolerancji i o umiłowaniu Ojczyzny - tej dużej i tej małej.
A to wszystko po odśpiewanych w postawie zasadniczej dwóch strofach hymnu państwowego z biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach.
Potem wystąpili - przygotowani przez niżej podpisanego naucz – uczniowie klasy VI z programem poetycko-muzycznym nawiązującym swoimi treściami do wydarzeń sprzed 224 lat. Słowa poetów (m. in.: Cypriana Kamila Norwida, Juliana Tuwima, Ignacego Krasickiego, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej) przeplecione znaczącymi w naszej historii pieśniami ("Rota", "Witaj Majowa Jutrzenko", "Hymn UE", "Marsz Polonii") stały się żywa lekcją historii i patriotyzmu.

Była to lekcja skierowana głównie do uczniów, ale wysłuchali jej także obecni na uroczystości nieliczni rodzice.
Na koniec zaś dzieci z klas IV - VI, pokierowane przez nauczycielkę wychowania fizycznego, Violettę Piotrowską zatańczyły przepięknego poloneza według kompozycji Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz", co wzbudziło niekłamany aplauz pani Dyrektor Teresy Łukaszczuk, która w krótkich słowach podziękowała wszystkim wykonawcom, a także całej zgromadzonej publiczności.
Pani Dyrektor - w imieniu władz samorządowych Gminy, Miasta i Powiatu - zaprosiła też wszystkich do udziału w uroczystościach majowych w Radzyniu Podlaskim.
Patriotycznie natchnieni udaliśmy się na lekcje przewidziane planem, by w zapale realizować podstawę programową.