ŚNIADANIE DAJE MOC !

"Partnerstwo dla Zdrowia" to wyjątkowa inicjatywa na rynku polskim. Trzy komercyjne firmy i Instytut wspólnie podjęły inicjatywę, aby zaradzić problemowi  nieprawidłowego żywienia dzieci w Polsce i jego dramatycznym skutkom zdrowotnym oraz społecznym. Celem Partnerstwa dla Zdrowia jest uświadomienie wagi zdrowego odżywiania, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci, a także przeciwdziałanie skutkom nieprawidłowego odżywiania dzieci w Polsce. Zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną są bliskie wszystkim Partnerom, którzy zajmuja się tym w różny sposób, zależnie od prowadzonej działalności i posiadanych kompetencji. Partnerzy dzielą się swoją wiedzą na ten temat oraz podejmują wspólne inicjatywy, które będą mogły przynieść lepsze efekty społeczne.

8 LISTOPADA DNIEM ZDROWEGO ŚNIADANIA

Śniadanie daje moc!
8 listopada 2011 roku, za sprawą Partnerstwa dla Zdrowia, odbyła się w szkołach podstawowych ogólnopolska akcja edukacyjna pod hasłem: "Śniadanie daje moc". Tego dnia dzieci w klasach 1 - 3 wraz z rodzicami i nauczycielami zjedli wspólne "ekologiczne" śniadanie w klasie oraz rozmawiali o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.

CELE AKCJI:
  • Zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
  • Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację.

Tego dnia przeprowadzona została pogadanka na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej koncentrują się na wykonywanych zadaniach.
Na bogato zastawionych stołach  pojawiły się cztery wyspy: owocowa, warzywna, kanapkowa i deserowa, a na nich różnorodne, kolorowe i zdrowe produkty. Omówione zostały zasady zdrowego odżywiania. Pani zwróciła uwagę na konieczność codziennego spożywania śniadania, właściwy dobór składników i jego wartość. Wspomniała też o przestrzeganiu higieny podczas spożywania posiłków a także kulturze konsumpcji.
Dzieci wraz z nauczycielami degustowały zdrowe pyszności, a potem samodzielnie podawały propozycje zdrowego śniadania. Następnie wszyscy zabrali się do wykonywania prac artystycznych, z których stworzono galerię.
Pomysł pań uczących w klasach I-III: Anny Struczyk i Katarzyny Mikulskiej dotyczący zorganizowania wspólnego śniadania  bardzo spodobał się wszystkim uczniom, a cele założone na wstępie z cała pewnością zrealizowano.