Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Żabików 65

21-300 Radzyń Podlaski

tel. 833525556

E-mail: spzabikow@radzynpodlaski.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 155162
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Kartka z kalendarza

WYCIECZKA DO CIECHANOWCA, DROHICZYNA I GRABARKI

W jesienny dzień przy letniej pogodzie ...

... w sobotę 24 września 2011 r., 33 osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Żabikowie, pod opieką trojga nauczycieli (Katarzyna Mikulska, Anna Ochnio, która wprawną rączką i bystrym okiem wykonała piękne zdjęcia, i Andrzej Kotyła) wyruszyła na turystyczno-krajoznawczy szlak z historią, kulturą i religią w tle.
 
NA POGRANICZU KULTUR
 
Trasa wycieczki wiodła do Ciechanowca, poprzez Drohiczyn, aż do Grabarki, gdzie znajduje się słynne w całej Polsce sanktuarium Autokefalicznego Koscioła Prawosławnego.
Dwugodzinne zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak od Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Placówka znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966 - 1969.
Zwiedziliśmy siedem z ośmiu jej działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich oraz Tradycji Zielarskich. Nie sposób bowiem obejrzeć za "jednym zamachem" wszystkie zbiory muzeum, które liczą ponad 27 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane sa zwiedzającym w 39 ekspozycjach stałych.
W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 44 zabytkowe obiekty architektury drewnianej (XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. W parku krajobrazowym rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów - w tym 19 pomników przyrody, które podziwialiśmy po drodze.
Po nieco męczącej wędrówce śladami historii rolnictwa i nie tylko, przemieściliśmy się do Drohiczyna, gdzie w sympatycznej restauracji "U Ireny" czekał na nas goracy obiadek. W Drohiczynie - siedzibie Kurii Biskupiej zwiedziliśmy Katedrę z położonym nieopodal Wyższym Seminarium Duchownym oraz wdrapaliśmy się częściowo (ze względu na prowadzone tu prace rewitalizacyjne) na Górę Zamkową. Stamtąd podziwialiśmy malowniczą dolinę Bugu i zabytki wielokulturowego Drohiczyna z urokliwa cerkiewką i katedrą królujacymi nad tym sennym nieco miasteczkiem.
Na początku XVII w. były w Drohiczynie trzy kościoły, pięć cerkwi i cztery klasztory w tym dwa katolickie. W mieście istniały także szpital, apteka i szkoła. Okres pomyślnego rozwoju miasta przerwał potop szwedzki, w trakcie którego utracił 68% ludności. W XVIII w. odnowiono, odbudowano lub wybudowano drohiczyńskie kościoły i klasztory. Pozbawiony dawnej swietności Drohiczyn zasłynął w tym okresie ze wspaniałych szkół: szkółki prowadzonej przez franciszkanów i jezuickiego Colegium Nobillium.
O tym wszystkim mogliśmy się dowiedzieć zwiedzając Miejscowe Muzeum Diecezjalne, po którego podwojach oprowadziła nas sympatyczne i wielce komunikatywna siostra zakonna. Obfity dydaktycznie program wycieczki na tym się jednak nie skończył, albowiem odwiedziliśmy jeszcze Świętą Górę Grabarkę - stolicę prawosławia polskiego.
Grabarka - góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Znajduje się tu żeński monaster Św. Św. Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (pw. Przemienienia Pańskiego, pw. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość i refektarzowa - pw. Zaśnięcia NMP). Główna cerkiew klasztorna (pw. Przemienienia Pańskiego) jest jednoczesnie świątynią parafialną. Monaster i cerkwie tworzą osadę Grabarka-Klasztor.
Po zwiedzeniu tego swiętego miejsca, pokrzepieni cudowną wodą z miejscowej studni udaliśmy się w drogę powrotną do Żabikowa, gdzie zgodnie z planem "wylądowaliśmy" ok. godz 18.00. To była męcząca, ale także kształcąca wycieczka. W nagrodę za poniesiony trud apodyktyczny, niżej podpisany, kierownik wycieczki pozwolił na drobne zakupy.

Autor: mgr Andrzej Kotyła