Nauczyciel - dziwny, zaprawdę dziwny to zawód …

Naszą uroczystość chciałabym rozpocząć od powitania całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości, przedstawicieli Rady Rodziców. Cieszymy się, że w tym radosnym dniu są z nami przyjaciele szkoły. - powiedziała podczas uroczystości Dnia Edukacji Narodowej dyrektorka Szkoły Podstawowej w Żabikowie Teresa Łukaszczuk, po czym serdecznie powitała  zacnych gości: Wiesława Mazurka - wójta gminy Radzyń Podlaski, Janusza Golca- przewodniczącego Rady Gminy Radzyń Podlaski, tych, którzy nie pracują już zawodowo w naszej szkole, ale sercem są zawsze z nami - byłą dyrektorkę szkoły, panią Danutę Wachnik, nauczycielkę Wandę Pawełczak oraz Zofię Książek - wieloletnią pracownicę obsługi.
Powitała także nauczycieli i wychowawców, pracowników obsługowych szkoły a zwłaszcza brać uczniowską, bez której każda uroczystość szkolna traci wszelki sens. Następnie kontynuowała: Nauczyciel - dziwny, zaprawdę dziwny to zawód, a właściwie nie zawód a powołanie: to i mistrz w swoim fachu, wzorzec do naśladowania, przewodnik po meandrach wiedzy, to kowal charakterów, rzeźbiarz umysłów, czarodziej zmysłów, to odpowiedzialność za przyszłość tych młodych ludzi i państwa.
Na kartach historii aż nadto przykładów potwierdzających, jak wielki wpływ na losy nie tylko pojedynczych ludzi, ale i całego narodu miał system edukacyjny. To właśnie dlatego dzień 14 października jest Dniem Edukacji Narodowej, bo Konarski, Staszic, Kołłątaj, Piramowicz wbrew wszystkim i wszystkiemu podjęli trud zreformowania oświaty, a choć efektów swej determinacji nie było im dane poznać, to my wiemy, że przetrwanie nocy zaborczej naszego narodu, liczne zrywy powstańcze, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, niespotykany w Europie ruch oporu w czasie II wojny światowej jest efektem młodzieży chowania.
Po ciepłych słowach życzeń nastąpiły nagrody okolicznościowe dla wszystkich pracowników szkoły od pani dyrektor, a dla Pani Dyrektor od Wójta jako Szefa Organu Prowadzącego Szkołę.
Nagrodę, wraz z życzeniami i pięknym bukietem kwiatów, wręczyli obaj honorowi Goście uroczystości - Wiesław Mazurek - wójt gminy Radzyń Podlaski i Janusz Golec - przewodnicz±cy Rady Gminy Radzyń Podlaski.
Po tych ceremoniach glos zabrali uczniowie klas IV - VI, dedykując poszczególnym nauczycielom wiersze i piosenki przygotowane pod kierunkiem jednego dojrzałego polonisty.
Uroczystość zakończyła się obiadem przygotowanym i podanym do stołu przez przedstawicieli jak zwykle ofiarnych i pracowitych rodziców.
A niżej podpisanemu, niby motto dnia brzmią do tej chwili słowa Szefowej skierowane do dzieci na koniec wystąpienia: Kochani uczniowie, dzisiejszy dzień to czas na podziękowania, dla tych którzy codziennie dla Was pracują, troszczą się o Wasze nauczanie i wychowanie. Szanujcie swoich nauczycieli, szanujcie pracowników szkoły, nie tylko dlatego, że tak wymaga kultura, ale przede wszystkim dlatego, że spotkaliśmy się tu i teraz tylko na chwilę, ona przeminie bardzo szybko, zadbajcie o to, by swoich ukochanych nauczycieli kiedyś wspominać z uśmiechem i przyjemnością!
Do apelu tego się przychylam.