ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

W środę, 26 kwietnia, w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Tego dnia odbyło się przedstawienie pod tytułem „Sąd nad książką”, które przygotowali uczniowie klas: III, IV, V, VI i VIII pod kierunkiem niżej podpisanej.

Celem spektaklu było zwrócenie uwagi na ważną rolę, jaką odgrywa książka w życiu człowieka.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli wybitni pisarze – Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania) w 1926 r. Właśnie dzień 23 kwietnia jest obchodzony jako święto narodowe – dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
Na zakończenie młodzi aktorzy wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych wspólnie zaśpiewali piosenkę o książce. Wisienką na torcie było jednak rozdanie nagród w szkolnych konkursach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Książki.

Autor: mgr Anna Żurawska