WARSZTATY PT. "PRZESTRZEGANIE PRAWA TO OBOWIĄZEK KAŻDEGO"

W piątek, 27 maja, w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas VII – VIII zatytułowane „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego”. Poprowadziła je Pani Edyta Roguszewska.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat tego, co to jest prawo, skąd się wzięło i kto je tworzy. Uczniowie analizowali posąg greckiej bogini sprawiedliwości Temidy i jej atrybuty. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy: adwokatów, prokuratorów i sędziów. Próbowali odpowiedzieć na pytania i analizowali akty prawne. Dowiedzieli się, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania prawa przez młodzież w ich wieku, jakie są różnice między nieletnim, małoletnim i młodocianym. Prowadząca opowiadała o tym, co to jest prawo cywilne, prawo karne, przestępstwo i jakie są ich konsekwencje dla młodego człowieka.
Uczniowie obejrzeli również filmy ukazujące różne przestępstwa i analizowali je pod względem zapisów prawa. Rozwiązywali w grupach zadania. Próbowali wyjaśnić, co to jest demoralizacja i jakie są jej przejawy. Na warsztatach poruszony został także temat cyberprzemocy. Uczestnicy mogli podzielić się także swoimi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi poruszanych zagadnień.
Uczniowie aktywnie brali udział w warsztatach. Na pewno była to cenna lekcja, która uświadomiła im, że prawo jest po to, aby go przestrzegać, a nie łamać.

Autor: mgr Anna Żurawska