Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Żabików 65

21-300 Radzyń Podlaski

tel. 833525556

E-mail: spzabikow@radzynpodlaski.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 149811
    • Do końca roku: 242 dni
    • Do wakacji: 49 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-03

    Imieniny: Jaropełka, Marii

  • Kartka z kalendarza

WIELICZKA / KRAKÓW / ZAKOPANE

Wycieczka szkolna Wieliczka - Kraków – Zakopane dofinansowana z projektu „Poznaj Polskę”.

W dniach 7 – 10 czerwca 2022 roku w ramach projektu „Poznaj Polskę” uczniowie z klasy IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Żabikowie wzięli udział w szkolnej wycieczce na południe Polski, do Wieliczki, Krakowa i Zakopanego.

We wtorek, 7 czerwca uczniowie wraz z opiekunkami rozpoczęli swoją podróż o godzinie 8.00. Cztery godziny później znaleźliśmy się pod Kielcami, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim. Na jednej z wież zamkowych urządzono punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę Chęcin. Prowadzone prace renowacyjne pozwoliły zabezpieczyć zamek w formie trwałej ruiny.

 

Następnym punktem było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Najpierw trochę czasu spędziliśmy przy tężniach solankowych, uwalniających naturalną mgłę solną do inhalacji. Następnie, w Kopalni Soli  zeszliśmy 327 metrów w dół, pokonując około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedziliśmy m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. W Kaplicy św. Kingi grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Znalazł się również czas na kupno pamiątek. Po przejściu przez Komorę Wisła uczniowie wsiedli do windy i wyjechali na powierzchnię.

Potem udaliśmy się do Krakowa do Hostelu Express, gdzie wycieczkowicze zakwaterowali się i zjedli obiadokolację.

 

Następny dzień wraz z przewodniczką Anią Karteczką uczniowie rozpoczęli od zwiedzania dawnej stolicy naszego kraju. Mieli okazję odwiedzić zamek Wawel, czyli siedzibę królów Polski, Dom Długosza, malowniczy Stary Rynek, na własne oczy zobaczyć słynny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza znajdujący się w Kościele Mariackim, usłyszeć grany z wieży tego kościoła hejnał. W Muzeum w Sukiennicach obejrzeli jedną z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźb.

Późnym popołudniem wybraliśmy się na „wieczorny spacer na lody” na Rynek Główny Krakowa, dowiadując się przy tym wielu nowych informacji o tym mieście.

Następnego dnia rankiem, po śniadaniu nastąpił przejazd do Zakopanego. Zwiedzanie z przewodnikiem panem Jackiem rozpoczęliśmy od starego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej i przylegającego do niego Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Karola Szymanowskiego „Atma”.

 

Kolejnym punktem była Gubałówka. Wjechaliśmy Widokową Koleją Linową. Duża kolej sześcioosobowa Doppelmayr prowadzi na szczyt Gubałówki, gdzie znajdują się restauracje, bary i stragany, a także rozpościera się piękny widok na Giewont. Po drodze podziwialiśmy przepiękne widoki krajobrazu górskiego. Na Gubałówce  na chwilę zatrzymał nas deszcz. Na dół zjechaliśmy tą samą koleją.

Następie udaliśmy się na spacer Dolinką Białego. Na malowniczym szlaku obserwowaliśmy górską przyrodę, skały i górskie potoki, co jakiś czas mijając inne wycieczki szkolne. Odwiedziliśmy też Wielką Krokiew. W planach był wjazd na szczyt skoczni, ale okazało się,  że wyciąg krzesełkowy jest w remoncie.

Po zakończeniu wędrówki  udaliśmy się na Krupówki po pamiątki. To największa, reprezentacyjna ulica miasta pełna sklepów, regionalnych karczm, straganów. Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje, jakie oferuje Zakopane.  Do tego leży w samym centrum, więc chcąc nie chcąc, trafi tu każdy turysta.

W godzinach popołudniowych grupa pojechała do pensjonatu „Groń” w Białym Dunajcu, gdzie mogła odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

Następnego dnia po śniadaniu opuściliśmy pensjonat i udaliśmy się w drogę powrotną, wstępując do Zagnańska, gdzie rośnie Król Puszczy Świętokrzyskiej – dąb Bartek. Jest to jeden z najstarszych w Polsce dębów. Ma ok. 1000 lat, a od 1954 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków.

Droga powrotna wydała się krótsza. Ok. 20.00 byliśmy już w Żabikowie. Zmęczeni, pełni wrażeń chętnie podążyliśmy do swoich domów, by wypocząć na własnej kanapie. 

Autor: mgr Anna Struczyk