WYCIECZKA DO BIAŁOWIEŻY

Z wizytą u białowieskich żubrów.

Jesienią Puszcza Białowieska jest przepiękna. Uczniowie naszej szkoły mogli to stwierdzić podczas odbytej 30 września jednodniowej wycieczki krajoznawczo-turustyczno-ekologicznej zorganizowanej przez pania Ewę Kondraszuk w ramach programu edukacji ekologicznej finansowanego częściowo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Na ten cel Szkoła Podstawowa w Żabikowie pozyskała w ramach podpisanej z Wójtem Gminy Radzyń Podlaski umowy kwotę 3500 zł.

Zrealizowana w ramach tego projektu wycieczka umożliwiła pogłębienie świadomości ekologicznej 48 uczestnikom atrakcyjnej wyprawy do krainy żubra polskiego. Program wycieczki obejmował zwiedzenie najnowocześniejszego w Polsce multimedialnego muzeum przyrodniczego, gdzie dzieci widziały interesujące okazy flory i fauny i pod fachowym kierunkiem przewodników mogły podziwiać świat przyrody białowieskiej.

Nie mniej ciekawym punktem programu były odwiedziny w rezerwacie żubrów, który swej ekspozycji wizualnej oczywiście wyłącznie do żubrów nie ogranicza. Był zatem ryś, były łosie, jelenie, sarny, dziki, krzyżówki żubra z krową, był ciekawy komentarz przewodnika oraz spacer po żywej puszczy z pięknymi okazami flory.

Wycieczkę uatrakcyjniły nieodzowne w takich wypadkach zakupy pamiątek, które ucieszyły nie wszystkich nauczycieli. Co innego, jeżeli zaś chodzi o gorący posiłek, z którego zadowolona była kadra opiekuńcza tzn. p. Anna Struczyk, a zwłaszcza niżej podpisany.

Można sądzić, że od tej pory naszym uczniom żubr nie będzie kojarzył się tylko z reklamą złocistego napoju o podobnie brzmiącej nazwie, gdyż te, które widzieliśmy nie wyglądały na takie, przy których można spokojnie posiedzieć.