Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

JASEŁKA

19 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Żabikowie miały miejsce "Jasełka" w wykonaniu uczniów klas I - III.

Z KOLĘDĄ I DOBRYM SŁOWEM ...
... weszliśmy - cała społeczność naszej szkoły - w Święta Bożego Narodzenia. Ostatni dzień zajęć lekcyjnych przed przerwą świąteczną zwieńczyliśmy obejrzeniem prawdziwego jasełkowego misterium. Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na  średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Z czasem ich cechą stało się coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.
Nasz szkolny spektakl, przygotowany pod kierunkiem trzech Pań Ań - Koczkodaj, Ochnio i Struczyk - obfitował w treści zarówno z Ewangelii, jak też nawiązujące do analizy postaw ludzkich - zwłaszcza dziecięcych. Przyniósł zatem wychowawcze przesłanie prowadzące do pozytywnej przemiany młodego człowieka i jego dążenia do bycia coraz lepszym, jeszcze lepszym.
Wspaniała scenografia oraz pomysłowe kostiumy, wykonane przy udziale rodziców, sprawiły duże zainteresowanie zgromadzonej licznie publiczności, a młodej widowni ułatwiły odbiór przekazywanych treści.
Wyszliśmy z tego spektaklu wzruszeni i zachwyceni szczególnie miłym dla ucha wykonaniem przepięknych tradycyjnych polskich kolęd oraz utworów nieco bliższych naszym czasom. Wspólnie - z udziałem publiczności - wykonana kolęda "Bóg się rodzi" do słów Franciszka Karpińskiego w dostojnym rytmie poloneza, wprawiła wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój.
Wcześniej - w klasach - nauczyciele podzielili się ze swoimi uczniami opłatkiem, składając sobie życzenia bezpiecznych, spokojnych i miłych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Życzeniami obdarzyła nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców również Pani Dyrektor Teresa Łukaszczuk, która powiedziała m. in.: Niech te szczególne święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzę, by przebiegały w spokoju,  zadowoleniu, wśród rodziny, przyjaciół i osób bliskich. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem przyjmijcie życzenia radości ze spełnionych oczekiwań i marzeń. Niech otworzy on drogę do nowych celów, przynosząc pełną satysfakcję. Uczniom w sposób szczególny życzę, aby nadchodz±ce święta stały się okazją do odpoczynku. Wszystkim Państwu życzę, aby i wiara nadzieja i miłość wypełniały każdy dzień, pozwalając realizować osobiste i zawodowe zamierzenia.

A więc, Wesołych Świąt!