Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

TEATR INTERNETOWY "CALINECZKA"

13 maja 2015 r. skorzystaliśmy z dobrodziejstw Internetu, by uczestniczyć w spektaklu teatralnym. "W świetle otaczającej nas kultury masowej "Calineczka" reprezentuje sztukę "trudną". Sztukę, do której widz przed obejrzeniem musi się przygotować, w czasie której musi myśleć."

PO RAZ KOLEJNY BYLIŚMY W PRAWDZIWYM TEATRZE!

W tym przedstawieniu na nowo odkrywamy główną bohaterkę i jej przygody. Calineczka nie jest miniaturową osóbką, nie śpi w skorupie orzecha i nie pływa w talerzu. Jest zwykłą dziewczynką, niezauważaną przez zagonionych codziennym życiem rodziców. Ucieczka do bajki wydaje jej się najlepszym wyjściem. Okazuje się jednak, że życie w ułudzie nie jest takie proste jakby się wydawało. Nawet w świecie, który powinien być wedle naszych wyobrażeń idealny, wdziera się komformizm, obłuda i zwykła zawiść. Tak jak w życiu jest tam też miejsce na proste i prawdziwe odruchy. Na miłość, czytanie bajek, przebywanie we wzajemnym towarzystwie i czerpanie z tego przyjemności. Bajki bardzo często są jak narkotyk, można się w nim zatracić, zagubić i jeśli w porę się nie zorientujemy, że to tylko bajka, niewidzialna brama może się zamknąć, możemy nie wrócić z tego nierealnego świata.
O tym właśnie jest "Calineczka". Pokazała ona naszym dzieciom, że bajki nie „służą” tylko do bezmyślnego patrzenia na nie, ale także do przyjemnej nauki myślenia i wyciągania wniosków - a tego staramy się naszych uczniów w SP w Żabikowie nauczyć przede wszystkim.