Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Żabików 65

21-300 Radzyń Podlaski

tel. 833525556

E-mail: spzabikow@radzynpodlaski.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 155175
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Kartka z kalendarza

TEATR INTERNETOWY "BRZECHWA 2, CZYLI SZELMOSTWA LISA WITALISA"

6 grudnia 2013 o godz. 10:00 uczniowie klas I - VI Szkoły Podstawowej w Żabikowie wzięli udział w półtoragodzinnym interaktywnym spektaklu zatytułowanym: "Brzechwa 2, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa."

 
Witalis "wprawiał w podziw swoim sprytem, wyrobieniem znakomitym, orientacją doskonałą i dowcipem, jakich mało."
 
Lis-mityczny bohater zbiorowej i dziecięcej wyobraźni w "Szelmostwach lisa Witalisa" - znanej bajce zwierzęcej Jana Brzechwy - jest postacią bezczelnego, choć nie pozbawionego uroku oszusta. Brzechwa urodziwego właściciela "ogona nad ogony" żartobliwie nazwał szelmą i obdarzył sporą dawką sympatii. I chociaż szelmostwa tytułowego bohatera w finale utworu zostają ukarane, to przecież pozostaje otwarte pytanie o głupotę i naiwność pozostałych leśnych zwierząt.
"Brzechwa 2, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa" to kolejna odsłona bajki Brzechwy. "Tańczyć każdy może..." - to motto głównego bohatera. Lis Witalis zostaje liderem swojego zespołu i rozpoczyna podróż pełną przygód...
Przygody te - przeplatane doskonałymi sekwencjami muzyki i baletu prześledzili nasi uczniowie z zapartym tchem przeplatanym salwami perlistego śmiechu. Bajka - ukazująca pysznego i wiarołomnego idola oraz jego klęskę spowodowaną sprzeniewierzeniem się deklarowanym ideałom i... zwykłym ludziom - niesie ze sobą, oprócz dawki rozrywki i dobrego humoru, przesłanie jakże cenne i aktualne w czasach, w których żyjemy.
Spektakl obejrzeliśmy dzięki inicjatywie i przedsiębiorczości pani dyrektor Teresy Łukaszczuk, która - wykazując refleks - w porę "zarejestrowała" nas jako przedstawicieli małych środowisk wiejskich do uczestniczenia w transmitowanego "na żywo" przedstawienia odbywającego się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni.
Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną (tym razem ok. 5 000) uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół.
 

Autor: mgr Andrzej Kotyła