TEATR INTERNETOWY "BAJKA O PRZEDSIĘBIORCZYM JANKU I JEGO NIEMĄDRYCH BRACISZKACH"

Ponad 36 tysięcy uczniów z 472 polskich szkół obejrzało 20 września 2013 roku transmisję internetową "Bajki o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" z Wrocławskiego Teatru Edukacji Artenes.

DZIĘKI KREATYWNOŚCI PANI DYREKTOR BYLIŚMY WŚRÓD NICH ...
... JAKO JEDNA Z DWUDZIESTU PIĘCIU SZKÓŁ WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

Spektakl jest pochwałą przedsiębiorczości. Jest to kolejna realizacja internetowego teatru dla szkół, istniejącego dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).
Bohaterem spektaklu jest ciekawy świata, zadający mnóstwo pytań i cierpliwie znoszący docinki starszych braci Janek. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy ćwiczy się on w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, kojarzeniu faktów, wyciąganiu wniosków - słowem: w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znajdzie się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę... Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj są niefrasobliwi, nie znają wartości pieniądza, są nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadnie rodzinny majątek.
Autorzy spektaklu w niekonwencjonalnej, ciekawej i przystępnej dla młodego widza formie próbują zaszczepić mu postawy przedsiębiorcze oraz świadomość konsumencką. Oprócz apoteozy przedsiębiorczości i rozsądku spektakl niesie ze sobą jeszcze inne przekazy. Jednym z nich jest ostrzeżenie przed zagrożeniami utraty pieniędzy, czyhającymi w codziennym życiu: w nie przeczytanych z lenistwa umowach, kredytach zaciąganych bez zastanowienia, podatności na manipulacje i ślepej ufności w obietnice obcych ludzi.
Innym istotnym przekazem jest pochwała kreatywności, na którą wszyscy patrzą, dostrzegają niektórzy, a tylko nieliczni potrafią wykorzystać.
"Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" wpisuje się profil edukacji najmłodszych widzów. Warto byłoby zaproponować ją niejednemu widzowi z pokolenia dojrzalszego.
Nasi uczniowie - jak widać na zdjęciach uczynionych im podczas szkolnego spektaklu - obejrzeli przedstawienie z zaciekawieniem i ze zrozumieniem. Na wychowawczo-edukacyjne owoce tego przedsięwzięcia zainicjowanego już w ubiegłym roku przez kreatywną panią dyrektor SP w Żabikowie Teresę Łukaszczuk, przyjdzie nam zapewne jeszcze troszeczkę poczekać.