XIII DZIEŃ PAPIESKI

Tegoroczny XIII już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, obchodziliśmy w całym kraju 13 października. W naszej szkole obchody tego święta miały miejsce nieco później (24.10.2013), ale miały nie mniej podniosły charakter.

PIĘKNA, WZRUSZAJACA, UROCZYSTOŚĆ ...
... przygotowana przez uczniów klasy V pod okiem katechetki Anny Ochnio z pewnością zapadła w serca całej społeczności szkolnej. Poetycko-muzyczny program zaprezentowany z wielką starannością zachwycił i wciągnął słuchaczy do tego stopnia, że na zakończenie chóralnym głosem gremialnie zaśpiewali "Barkę" - ulubioną pieśń Błogosławionego Jana Pawła II.
Recytacje ilustrowane były multimedialnym pokazem slajdów z przepięknymi fotografiami Ojca Świętego opatrzonymi komentarzami odnoszącymi się do różnorodnych aspektów jego wielkiego pontyfikatu.
Pani dyrektor Teresa Łukaszczuk podziękowała młodym recytatorom i reżyserce tego wzniosłego spektaklu za dostarczoną porcję wiedzy oraz głębokich wrażeń, wyrażając pogląd, że tylko uczciwie prowadzony dialog prowadzić może do twórczego działania - zwłaszcza w dziedzinie wychowania i edukacji.
Zgłębianie papieskiego nauczania w tym obszarze, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga. Zmiana sposobu debaty, zarówno publicznej, jak i w wymiarze indywidualnym, jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki. Dyskusja i polemika, jakkolwiek niejednokrotnie konieczne, nie zaspokajają potrzeby głębokiego spotkania pomiędzy ludźmi, na gruncie szacunku i zakładanej uprzednio dobrej woli dotarcia do prawdy o sobie nawzajem, o człowieku i jego miejscu w świecie, o sensie życia, wreszcie o możliwości spotkania Boga, a więc o odkrywaniu Prawdy Ostatecznej. - podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk w przygotowanej przez niego interpretacji hasła Dnia Papieskiego, które brzmi: "Jan Paweł II - Papież Dialogu".