ROZBUDZIĆ ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ ...

29 listopada 2013 r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Żabikowie uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia edukacyjno-wychowawczego pn. "PROJEKT EKOLOGICZNY - REALIZACJA ZADANIA Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŻABIKOWIE."
Celem głównym zadania było rozbudzanie świadomości ekologicznej uczniów. W tym ogólnie sformułowanym postulacie mieszczą się cele szczegółowe zadania: popularyzacja wiedzy ekologicznej, ukazywanie niekorzystnych zmian w najbliższym środowisku, spowodowanych nieprzemyślaną działalnością człowieka, uświadomienie konieczności ochrony przyrody, rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, wytworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu, uświadamianie uczniom, że każdy człowiek ma wpływ na stan środowiska przyrodniczego, a przez to, na jakość życia na Ziemi.
Ze złożonego podczas uroczystości szczegółowego sprawozdania (pokazanego w formie multimedialnej) wynika, że cele te mają szansę na realizację. Można to także wnioskować z zaangażowania włożonego przez uczniów kl. V i VI w przygotowanie atrakcyjnej części artystycznej, ogromu pracy koordynatorki programu - Ewy Kondraszuk, oraz wielotorowości podjętych zadań.
Program realizowany był od 2 września do 29 listopada 2013 roku. Zaplanowane działania w ramach zadania zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Inicjatorem i kierownikiem projektu była dyrektorka szkoły - Teresa Łukaszczuk.
Realizacja zadania była możliwa dzięki akceptacji i wsparciu finansowym Gminy Radzyń Podlaski (2080 zł) oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (1550 zł). Koszt realizacji całego zadania wyniósł więc 3630 zł i pieniądze te z całą pewnością wykorzystane zostały z pożytkiem.
Wśród działań podjętych w ramach realizacji zadania znalazły się:
  • projektowanie graficzne "Eko - gazetek" i ich ekspozycja na terenie szkoły dla uczniów, nauczycieli i rodziców,
  • zorganizowanie wycieczki do Poleskiego Parku Narodowego (1 października 2013 r.),
  • zorganizowanie akcji pod hasłem "Ratujemy kasztanowce w okolicy szkoły" (9 października 2013 r.),
  • porządkowanie najbliższego otoczenia (park, przystanki autobusowe, droga, las) w ramach akcji "Sprzątanie świata" (10 października 2013 r.),
  • zorganizowanie wycieczki do oczyszczalni ścieków w Radzyniu Podlaskim (14 listopada 2013 r.),
  • organizacja zbiórki surowców wtórnych: makulatury i zużytych baterii,
  • przeprowadzenie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce" (6 listopada 2013 r.),
  • przeprowadzenie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Co robić z górą śmieci?" (6 listopada 2013 r.),
  • przeprowadzenie konkursu na najciekawszy zielnik "Liście drzew liściastych" (18 listopada 2013 r.),
  • przeprowadzenie Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej dla uczniów klas IV-VI (21 listopada 2013 r.).
Uroczystemu podsumowaniu realizacji podjętych działań ekologicznych, w którym uczestniczył wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, towarzyszyło spotkanie z leśnikiem, Piotrem Kowalczukiem. W formie multimedialnego przekazu zaznajomił zebranych z problematyk± dotyczącą ochrony lasów w Polsce a zwłaszcza na terenie tutejszego nadleśnictwa.
Uroczystość zakończyło wręczenie laureatom przeprowadzonych konkursów 34 nagród rzeczowych o łącznej wartości 1300 zł. W konkursach brali udział uczniowie i przedszkolaki ze szkół podstawowych w Brzostówcu, w Paszkach Dużych, w Żabikowie, Zespołów Szkół w Białej, w Białce i w Zabielu.
Koordynatorka programu Ewa Kondraszuk skierowała szczególne podziękowania do Gminy Radzyń Podlaski oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie za finansowanie działań podjętych w ramach realizacji zadania. Wyraziła słowa wdzięczności dyrektorce szkoły oraz wszystkim osobom i instytucjom współpracującym. Podziękowała też uczniom i nauczycielom naszej szkoły za aktywny udział w konkursach, wycieczkach i akcjach ekologicznych a także - w postaci wystosowanych dyplomów adresowanych do szkół - uczniom i nauczycielom z terenu Gminy Radzyń Podlaski za uczestnictwo w konkursach.
Słowa uznania dla pożytków płynących z realizacji programu wyraził wójt Wiesław Mazurek, a pani dyrektor nie kryła zadowolenia z efektów wychowawczych i poznawczych podsumowywanego przedsięwzięcia, co wyraziła w podziękowaniu złożonym wobec jego koordynatorki.