Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Szkoła Podstawowa w Żabikowie

Żabików 65

21-300 Radzyń Podlaski

tel. 833525556

E-mail: spzabikow@radzynpodlaski.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 155333
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Kartka z kalendarza

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Żabikowie - 8 listopada 2013 r. miało wyjątkowy przebieg i oprawę. Odbyło się pod hasłem:
"NIE DZIELMY PATRIOTÓW NA LEPSZYCH I GORSZYCH...
... ponieważ ci, którzy to czynią, mylą się". Tymi słowami zakończył swą pogadankę historyczną tutejszy nauczyciel historii, niżej podpisany. Zaraz po hymnie państwowym, w ramach tejże krótkiej refleksji poświęconej 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przytoczył on także słowa „Modlitwy” autorstwa Juliana Tuwima w Roku Tuwima ustanowionym przez Sejm RP w 60 rocznicę śmierci tego wielkiego mistrza słowa polskiego:
 
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość!
 
Nauczyciel przypomniał także sylwetki twórców niepodległego Państwa Polskiego z Józefem Piłsudskim na czele: Jana Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa, zachęcając zwłaszcza uczniów klas starszych do zapamiętania tych postaci jako wielkich patriotów.
Barwna dekoracja (przygotowana przez opiekunkę Samorządu Uczniowskiego, panią Katarzynę Stolarczyk złożona z polskich symboli państwowych z fotografią portretu Marszałka w tle, dzieci i nauczyciele przystrojeni w biało-czerwone kotyliony i pomachujące narodowymi chorągiewkami - wszystko to razem stworzyło niepowtarzalną atmosferę tej niezwykłej i jakże pożytecznej lekcji historii, podczas której cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele i rodzice poczuli się zintegrowani w radości świętowania, bo jest to - co podkreślono - święto radosne - w odróżnieniu od wielu polskich rocznic klęsk, jakie były udziałem  Polaków na przestrzeni ich bolesnych dziejów.
Część artystyczna, wykonana z ogromnym zaangażowaniem przez uczniów klasy piątej, wzbudziła podziw i aplauz publiczności, co podkreśliła na koniec Pani Dyrektor szkoły Teresa Łukaszczuk, dziękując młodym recytatorom z podkreśleniem dużego postępu, jaki czynią szczególnie w zakresie dykcji oraz uzdolnień wokalnych. Półgodzinny program zawierał historyczną narrację, recytacje utworów poetyckich oraz siedem pieśni zaaranżowanych z "żywym" akompaniamentem akordeonu. 
Niezaprzeczalny walor tego typu uroczystości - poza wychowawczym i poznawczym - polega bowiem na kształtowaniu wśród uczniów zarówno umiejętności wystąpień publicznych, rozumienia tekstu poetyckiego, jego prawidłowego wykonania, wspólnego śpiewu "na żywo", zachowania i obycia scenicznego. Ważny jest ruch sceniczny, zintegrowane działanie dające nawet uczniom słabszym "równania do najlepszych", co w sposób widoczny miało miejsce i zostało nagrodzone nie tylko rzęsistymi oklaskami, ale także wysokimi ocenami z języka polskiego i muzyki.
Wystąpili: Weronika Borysiuk, Michał Buchaj, Mikołaj Golanko, Sandra Golanko, Dominik Jendruchniewicz, Milena Kitrasiewicz, Weronika Ochnio, Karolina Świder, Weronika Zienkiewicz.
Miłym akcentem kończącym uczniowskie popisy, był wspaniały mini koncert dziewczynek z klas młodszych przygotowanych przez panie Anny: Struczyk i Koczkodaj. Poziom tego występu wróży sukces na zbliżającym się Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej. Z młodych piersi się wyrwały nienagannie wykonane utwory - jeden o tytule już zasugerowanym, drugi - "Rozkwitały pąki białych róż".
W patriotycznie radosnym nastroju wszyscy udali się na dalszy ciąg planowych zajęć lekcyjnych - żeby nie było opóźnień i zaległości dydaktycznych.

Autor: mgr Andrzej Kotyła