Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Już w środę 30 kwietnia 2014 r. społeczność szkolna SP w Żabikowie malowniczo weszła w majowy weekend.
BYŁO WIOSENNIE I ŚWIĄTECZNIE...
Uroczystości szkolne obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zorganizowane z okazji przypadającej w br. 223 rocznicy jej uchwalenia przez Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Po krótkiej pogadance historycznej na temat znaczenia Ustawy Zasadniczej w życiu Polaków, konieczności budowania zgody narodowej i triumfu rozumu, jakim było uchwalenie w 1791 r. "Ustawy Rz±dowej", zgromadzeni uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali i obejrzeli żywą lekcję umiłowania ojczyzny.
Piątoklasiści - na tle gustownej dekoracji tematycznej przygotowanej pod kierunkiem p. Ewy Kondraszuk - przedstawili program poetycko-muzyczny przypominający historyczne postacie, chwile i wartości związane z pierwszą w Europie i drugą na świecie tak nowoczesną i postępową konstytucją.
Elementem regionalnym patriotycznych obchodów były tańce ludowe: "Trojak", "Grozik" oraz narodowy - "Krakowiak" wykonane przez uczniów klas IV - VI pod okiem autorki układu choreograficznego - p. Moniki Fijalek.
Pani dyrektor Teresa Łukaszczuk nie kryła słów wzruszenia, uznania i... życzeń z okazji majowych świąt. Wszystkich też zaprosiła do udziału w obchodach gminno-miejsko-powiatowych w Radzyniu Podlaskim oraz w Bedlnie, gdzie fetowana będzie 590 rocznica erygowania wsi, a także 90 rocznica utworzenia miejscowej OSP.
Z radością - przyodziani jak dziś na ludowo - ozdobimy te obchody dziecięcym śpiewem, recytacją i tańcem.

Odpowiadał za całość i relację zdał Andrzej Kotyła.