DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Żabikowie przebiegał jak zawsze ...

UROCZYŚCIE I GODNIE
Po tradycyjnym odśpiewaniu hymnu państwowego do nauczycieli i pracowników szkoły zwróciła się Pani Dyrektor Szkoły mgr Teresa Łukaszczuk:
Czego Wam życzyć w Dniu Waszego Święta? Bądźcie zdrowi, zadowoleni z pięknej pracy, którą wykonujecie, zadowoleni ze swoich uczniów i wychowanków. Nie zaznawajcie kłopotów i trosk, bądźcie pogodni i uśmiechnięci. Niech Wam nie zakłóca snu reforma oświaty ani plotki o perspektywie utraty przez naszą szkołę "dachu nad głową". Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego. Kochani Nauczyciele i Wychowawcy!
W dniu dzisiejszym wypada także zwrócić się z kilkorgiem refleksji do dorosłych. Kochani Goście, Rodzice, Dziadkowie i wszyscy, którzy edukację mają już za sobą. Jednak człowiek uczy się przez cale życie, zatem usłyszcie to, co jako dyrektorka szkoły pragnę Wam przekazać.
  • Nauczycieli nie trzeba wyręczać, bo oni są doskonale przygotowani do pełnienia swej trudnej roli.
  • Nauczycieli nie należy obmawiać, gdyż oni też są ludźmi i nie zasługują na to w stopniu większym aniżeli inni ludzie.
  • Nauczycieli nie można oskarżać, ponieważ oni nie  mają żadnego powodu do krzywdzenia kogokolwiek, a tym bardziej dzieci.
  • Nauczycieli nie należy hołubić, albowiem wystarczy im zwykły szacunek, jakiego wymaga się dla każdego człowieka.
  • Nauczycieli nie da się okłamać, gdyż oni lepiej aniżeli kto inny znają Was i Wasze dzieci.
  • Nauczycieli nie trzeba poganiać do pracy, bo oni pracują wystarczająco dużo - nawet wówczas, gdy wielu z was wypoczywa.

Ale z drugiej strony:
  • Nauczycieli można krytykować odróżniając konstruktywną szczerą krytykę od skrytej obmowy.
  • Od nauczycieli należy wymagać rzetelności i wysiłku odróżniając to od donosu i niepopartych faktami oskarżeń.
  • Z nauczycielami należy współpracować, wspierając ich wysiłek - zwłaszcza w aspekcie wychowawczym - opierając tę współpracę na wzajemnym poszanowaniu.
Spełniwszy te warunki zasłużycie na nasz jeszcze większy wysiłek, współdziałanie oraz szacunek - co powiedziawszy, dziękuję za uwagę i  proszę o cześć artystyczną.
No i część artystyczna nastąpiła, a był nią brawurowo wykonany przez piątoklasistów pod kierunkiem swego wychowawcy koncert życzeń - tym razem według autorskiego tekstu nauczyciela, adresowanego osobiście do każdego z pedagogów oraz innych pracowników szkoły.
Wcześniej jednak głos zabrał Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, który - przeprosiwszy za półgodzinne spóźnienie - odczytał życzenia i wręczył nagrody. Otrzymały je Panie: Ewa Kondraszuk (na wniosek Pani Dyrektor) i pani Anna Koczkodaj.
Nagrodami Dyrektora Szkoły wyróżnieni zostali nauczyciele: Monika Fijałek, Anna Koczkodaj, Jan Kondraszuk (który w przeddzień święta odebrał Medal Komisji Edukacji Narodowej), Andrzej Kotyła, Katarzyna Mikulska, Anna Ochnio, Magdalena Palczewska, Katarzyna Stolarczyk oraz Anna Struczyk, a także pracownicy obsługi: Barbara Cieslak, Bożena Mazurek, Krystyna Mazurek i Marek Świercz.
Po części oficjalnej nastąpił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.