ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

WYCHOWYWAĆ KU WARTOŚCIOM
Wracamy dziś do szkoły, witają nas te same sale, korytarze, które opuszczaliśmy dwa miesiące temu. Wtedy ze świadectwami w ręku, z radoscią rozpoczynaliście wakacje. Czas jednak biegnie nieubłagalnie i oto stoimy dziś u progu nowego roku szkolnego 2013/14. - powiedziała dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabikowie Teresa Łukaszczuk podczas szkolnej uroczystości, którą - jak zwykle rozpoczęto hymnem państwowym.
Pani dyrektor serdecznie powitała Wiesława Mazurka - wójta gminy Radzyń Podlaski. Powitała także oczywiście uczniów, ich rodziców i opiekunów, grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły.
Szczególnie serdecznie odniosła się do pierwszoklasistów i maluchów z oddziałów przedszkolnych, życząc im dużo sukcesów, radości i uśmiechu na co dzień. Wszystkim uczniom życzyła dużo wiary w siebie i swoje możliwości.
Zwracając się do pedagogów, życzyła im, aby ich misja wypełniała się i czyniła ich ludĽmi wartościowymi i bogatszymi: Niech każdy dzień przynosi wam radość, jak najmniej stresu i rozczarowań, dużo zapału i optymizmu.
Słowa, które pani dyrektor skierowała ku rodzicom warto przytoczyć w całości:
Drodzy Rodzice! Bez waszego udziału nasze wysiłki nie miałyby najmniejszego sensu. We współczesnej szkole rola rodziców jest ogromna, wasza pomoc niezbędna. Dlatego życzymy wam pociechy i dumy z waszych dzieci, żywimy też nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty, że wspólnie będziemy tworzyli wymarzoną szkołę. Nie bójcie się nowych zadań, bądźcie otwarci na nowe wyzwania. Wszak razem możemy wiele osiagnąć. Tylko zgodna współpraca nauczycieli i rodziców stworzy szkołę bezpieczną, życzliwą i bogatą. Życzę państwu i sobie, by w tym roku szkolnym przyświecały nam słowa poety Aleksandra Fredry: "Bo jak zgoda to i Pan Bóg rękę poda".
Wczoraj na wszystkich mszach świętych odczytano list Episkopatu Polski zapowiadajacy rzecz jakże dla nas ważną. Otóż na początku nowego roku szkolnego, w dniach od 15 do 21 września, będziemy przeżywać III Tydzień Wychowania. Biskupi apelują: "Niech to będzie czas wspólnej refleksji, a zwłaszcza wspólnotowej modlitwy o ducha mądrego wychowania w polskich domach i w polskiej szkole. Po uświadomieniu sobie, że wszyscy powinniśmy wychowywać oraz że istotną rolę w wychowaniu odgrywa rodzina, w tym roku pragniemy zwrócić naszą uwagę na konieczność wychowania do wartości". Dziś nie wypada nam nic innego, jak przyłączyć się do tego apelu.
Nie moglibyśmy stworzyć dobrej szkoły bez samorządu lokalnego, bez instytucji z terenu gminy, które czynnie wspomagają nasze wysiłki. Troska o warunki, w jakich kształcą się nasze dzieci i młodzież, jest troską nie tylko rodziców, nauczycieli, dyrekcji, ale także władz samorządowych, które pomagają nam w budowaniu wizerunku szkoły. Pani dyrektor podziękowała wójtowi gminy Radzyń Podlaski za ogromną dbałość o naszą szkołę. To z jego inicjatywy została częściowo odnowiona hala sportowa, a przede wszystkim zbudowano eleganckie granitowe schody prowadzące do głównego budynku szkoły, co zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo uczniów. W czasie wakacji wykonywano prace remontowe w budynku szkoły - malowanie korytarza i pomieszczeń szatni.
Pan wójt - w krótkim wystąpieniu - życzył placówce i jej społeczności pomyslności oraz zapewniał, że w obliczu ostatnich doniesień dotyczących losów naszego pałacyku, uczyni wszystko, aby - jak to określił - szkoła nie utraciła dachu nad sobą.
Po krótkiej pogadance historycznej nawiązującej do 74 rocznicy rozpętania II wojny światowej wszyscy udali się na pierwsze w tym roku zajęcia lekcyjne.