Sobota, 2024-05-11

KOLONIE LETNIE

II Gminne Kolonie Letnie w Wólce Nadbużnej

BYLIŚMY TAM, GDZIE WODA CZYSTA I TRAWA ZIELONA

Już po raz drugi Uczniowski Klub Sportowy EKO-TRAPER Przy Szkole Podstawowej w Żabikowie, pod wodzą swej prezeski, dyrektorki szkoły Teresy Łukaszczuk, zorganizował kolonie letnie dla dzieci ze szkół Gminy Radzyń Podlaski.
W malowniczych okolicznościach przyrody nadbużańskiej, w sosnowym lesie nad rzeką, w domkach campingowych ośrodka "Pod Sosną" przebywała przez dziesięć dni (04 - 13 lipca) dwudziestoośmioosobowa grupa dzieci. Przebywała, lecz także: pływała w basenie, robiła piesze i rowerowe rajdy, grała w piłkę, kometkę, ringo nawet w bilard i w tenisa - słowem harcowała co się zowie!
Bogaty program kolonii miał także swe aspekty kulturalne - nie zabrakło śpiewu, festiwalu przebierańców, szlifowania elokwencji podczas codziennych spotkań społeczności kolonijnej - i wychowawcze - czego podstawą stało się wspólne działanie, umiejętność życia w grupie i atrakcyjne zaprawy poranne.
Aspekt poznawczy i duchowy wypełniły wycieczki: do Ciechanowca, gdzie zwiedziliśmy cudowne i wzruszające muzeum rolnictwa, a w nim - jako jego elementy: wystawę pisanek, muzeum weterynaryjne, piekarnię sprzed stu lat, młyn wodny (na chodzie!), dwór szlachecki i stojący nieopodal magnacki pałac; do Siemiatycz, gdzie w niedzielę modliliśmy się na sumie o pogodę atmosferyczną i pogodę ducha.
Obie pogody przyszły i już do końca świeciło nam słońce z małymi deszczowymi antraktami - by się nie kurzyło.
Program kolonii realizowała doświadczona kadra weteranów akcji letniej z podpisanym poniżej oldbojem i wymienioną powyżej szefową. Pomagała nam dzielnie pani Ania Ochnio, autorstwa której fotografie uzupełniają niniejszą relację.
Zorganizowanie placówki nie byłoby możliwe bez wydatnego udziału finansowego Gminy, za co serdeczne podziękowania należą się Panu Wójtowi Wiesławowi Mazurkowi i Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radzyniu Podlaskim, pani Marii Tarnowskiej, która miała nas odwiedzić, ale nie odwiedziła.
Dziękujemy też nielicznym sponsorom: Notariuszowi Wiesławowi Kowalczykowi, Bankowi Spółdzielczemu w Radzyniu Podlaskim z Prezesem Romanem Domańskim, właścicielowi piekarni w Woli Osowińskiej Bogdanowi Smogorzewskiemu,  Jackowi i  Miłosławowi Janowskim prowadzącym sklep z artykułami biurowymi i szkolnymi w Radzyniu Podlaskim. Dziękujemy też tym, którzy obiecali pomóc - może zdążą następnym razem.