Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

WIECZORNICA-OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE RADZYŃ PODLASKI

105 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości mieszkańcy Gminy Radzyń Podlaski uczcili patriotyczną Wieczornicą, która miała miejsce 10 listopada 2023 roku w Altanie  zabytkowego parku przy Szkole Podstawowej w Żabikowie.

O godz. 18.30 Pan Wiesław Mazurek Wójt Gminy Radzyń Podlaski dokonał ceremoniału rozpalenia „Ognia Niepodległości”. Następnie wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Tomasza Nurzyńskiego.

Następnie głos zabrał Pan Wiesław Mazurek Wójt Gminy Radzyń Podlaski witając:  Panią Annę Grochołę Z-cę Wójta Gminy Radzyń Podlaski, Panią Barbarę Palicę Przewodniczącą Rady Gminy Radzyń Podlaski, Panią Agnieszkę Nurzyńską Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Panią Annę Koczkodaj Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żabikowie, dyrektorów szkół z terenu Gminy Radzyń Podlaski, nauczycieli, uczniów, sołtysów, radnych, mieszkańców Żabikowa i Gminy Radzyń Podlaski. W  swoim wystąpieniu podkreślił, że „tym spotkaniem, chcemy pokazać, jak wielkie znaczenie ma dla nas Niepodległość i Wolność Ojczyzny”.

Pani Dyrektor Anna Koczkodaj w swoim wystąpieniu zwróciła się do zgromadzonych mówiąc: „W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy potrafimy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce(…). Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu. Zawsze powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami(…)”. Następnie zaprosiła na montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów ze szkoły przygotowany pod kierunkiem niżej podpisanej oraz Pana Zbigniewa Kani.

W dalszej części Pan Wójt Wiesław Mazurek odczytał Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w województwie lubelskim. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim za obecność w tym wyjątkowym wydarzeniu. Powiedział: „swoją postawą dajecie świadectwo wielkiej miłości i patriotyzmu do naszej Ojczyzny”.

Całą uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Na zakończenie tego niecodziennego wydarzenia poczęstowano wszystkich gorącą grochówką.

Taki sposób oddania hołdu Ojczyźnie na długo pozostanie w sercach i pamięci zgromadzonych na Wieczornicy.