UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie są już pełnoprawnymi uczniami.

W piątek 6 października 2023 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan Wiesław Mazurek Wójt Gminy Radzyń Podlaski, Pani Barbara Palica Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Anna Koczkodaj Dyrektor Szkoły, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz uczniowie naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości.

W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Anna Koczkodaj dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Żabikowie” dotykając wielkim, kolorowym ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Następnie uczniowie klasy I otrzymali legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Własnoręcznie dokonali też wpisu do Złotej Księgi.

Zanim jednak dzieci zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej, musiały udać się do czterech krain: Krainy Muzyki, Śpiewu i Tańca, Krainy Miłości, Krainy Mądrości i Krainy Pracy i z każdej miały przynieść coś cennego. Gotowi, odświętnie ubrani, wszyscy pod krawatem, bardzo przejęci przystąpili do „podróży” - prezentowania swoich umiejętności. Uczniowie śpiewali, tańczyli, recytowali, odgadywali zagadki, wspólnie pracowali przy segregowaniu darów jesieni.

Po zakończonym występie pierwszoklasistów, Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia i pogratulowała zaprezentowanych umiejętności, a wychowawczyni, która przygotowała pierwszaków do występu podziękowała za pracę włożoną w tę uroczystość.

Następnie głos zabrał Pan Wójt Wiesław Mazurek. Pogratulował pierwszoklasistom i życzył dużo sukcesów podczas szkolnej wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy. Wspólnie                           z Przewodniczącą Rady Gminy Panią Barbarą Palicą wręczył nowym uczniom upominki.

Prezenty pierwszaki otrzymały również od uczniów klasy II i III i ich Rodziców.

Po zakończeniu części oficjalnej nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę wzruszenia.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

Autor: Anna Struczyk