WYCIECZKA DO LUBLINA NA POKAZY I WARSZTATY

W środę 27 września 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły pod opieką Pana Karola Karpysza pojechali na wycieczkę edukacyjną na Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej do Lublina.

Wyjazd dotyczył zajęć edukacyjnych w formie pokazów i warsztatów przeprowadzanych przez pracowników naukowych uczelni. Uczniowie odwiedzili trzy wydziały na kampusie UMCS.

Na Wydziale Chemii UMCS przeprowadzone zostały pokazy chemiczne. Przeprowadzone eksperymenty dotyczyły m.in. reakcji egzotermicznej rozkładu wody utlenionej z wykorzystaniem manganianu potasu. Ponadto uczniowie poznali naukowe określenia pasywacji, homogenizacji, granicy faz, dowiedzieli się także o zasadach bezpieczeństwa dotyczących przechowywania związków chemicznych. Z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem wśród uczniów spotkał się szereg pokazów z wykorzystaniem wodoru.

Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS po raz pierwszy zorganizował w ramach projektu Uniwersytet Dziecięcy, warsztaty zoologiczne w ich wydziałowym muzeum. Uczniowie spotkali się z różnorakimi osobnikami ze świata zwierząt, od egzotycznych raf koralowych po ogromne kły hipopotama. Po ciekawej prezentacji okazów rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. W ramach warsztatów biologicznych uczniowie rozpoznawali pospolite gatunki występujące w Polsce i poznali wiele ciekawostek związanymi z nimi.

Na wydziale Matematyki, Fizyki, Informatyki uczniowie zostali zaproszeni do świata „Fizyki Zabawek” oraz „Fizyki Latania”. Poznali także niektóre zagadnienia z zakresu termodynamiki wykorzystywane w budowie różnych typów zabawek i pojazdów latających. Najciekawszym zagadnieniem było zastosowanie bimetali w otaczającym nas świecie. W części o „Fizyce Latania” uczniowie odkryli jakie siły kryją się za poruszającym się samolotem, dowiedzieli się o niektórych paradoksach aerodynamicznych oraz o zależności ciśnienia i opływowych kształtów w budowie statków powietrznych. „Fizyka zabawek” odkryła prawa rządzące tworzeniem zróżnicowanych zabawek, które pozornie przeczą prawom fizyki. Ta część pokazów fizycznych dała pewne pole do działania dla uczniów w swoim środowisku domowym. W prosty sposób mogą oni odtworzyć m.in. „prosty kalejdoskop”, czy „działko dymne”.

Zajęcia przeprowadzone na UMCS aktywnie przyczyniły się do zobrazowania trudnych zagadnień, które w warunkach szkolnych nie zawsze można odtworzyć. Zaciekawieni uczniowie mogli po każdej części podejść do prowadzących i zapytać się o nurtujące ich pytania.

Autor: Karol Karpysz