MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego.

Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Ma ono służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

We wtorek, 21 lutego, jak co roku, uczniowie klas I – VIII włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia języka Ojczystego. Dowiedzieli się o genezie święta i jego znaczeniu. Przygotowana została z tej okazji prezentacja multimedialna. Uczniowie poznali ciekawostki o języku polskim oraz cechy, które wyróżniają go spośród innych. Niżej podpisana, prowadząca uroczystość, zwracała uwagę na konieczność dbania o poprawną polszczyznę każdego dnia. Uczniowie dowiedzieli, co to są znaki diakrytyczne i jaką rolę odgrywają w naszym ojczystym języku.  Mieli także okazję usłyszeć znane przeboje w wersji pozbawionej charakterystycznych dla języka polskiego znaków ą, ę, ć, ś, ź, ń, ł, ż, ó.

Chętni uczniowie przygotowali się do odczytanie wierszyków łamijęzyków o naszej pięknej ojczyźnie. Najodważniejsi gimnastykowali swój język, próbując recytować „łamańce językowe”. Dzieci mogły również zobaczyć, jak radzą sobie z językiem polskim obcokrajowcy.

Oprócz tego z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia języka Ojczystego uczniowie klas IV – VIII przygotowali przeróżne prace, m.in. chmury wyrazowe, plakaty i koszulki promujące poprawną polszczyznę. W tym dniu na szkolnych korytarzach  pojawiły się również tzw. dobre słowa, czyli poprawnie napisane. Każdy mógł wziąć je ze sobą, aby zapamiętać ich pisownię.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym. I pamiętajmy, że należy dbać o niego codziennie, a nie tylko w Dniu Języka Ojczystego.

Autor: mgr Anna Żurawska